Dzisiaj jest: 6 Sierpień 2020    |    Imieniny obchodzą: Sława, Jakub, Stefan

Młodzi Programiści Ósemki

programisci1

Szkoła Podstawowa Nr 8 w Zamościu pozyskując fundusze unijne na realizację projektu: “Programming as a Tool for effective Teaching” czyli „Programowanie jako narzędzie do efektywnego nauczania" wzbogaciła się o nowoczesne pomoce dydaktyczne, wspomagające naukę programowania. W tym celu zakupiono 10 najnowszych modeli inteligentnych robotów edukacyjnych mBot-S. W ich skonstruowaniu oraz programowaniu biorą udział uczniowie z klas II – VIII oraz III gimnazjum.

Skład grup projektowych:

I grupa: Hołys Wiktor - lider, Klajn Bartłomiej, Małyszek Zuzanna
II grupa: Mynarczuk Miłosz - lider, Hawrylak Martyna, Traczykiewicz Dawid
III grupa: Zabiciel Michał - lider, Wójtowicz Agnieszka, Grzyb Paweł, Molenda Bartłomiej
IV grupa: Adamowicz Kamil - lider, Mazurek Amelia, Mynarczuk Piotr
V grupa: Rek Jakub - lider, Sanocka Izabela, Wieczorek Adam

Nauczycielka informatyki pani Marzena Mazurek celowo zebrała grupy różnowiekowe dając możliwość interdyscyplinarnego podejścia do tematu programowania, dzięki otwartej przestrzeni edukacyjnej, do której każdy członek wnosi swój pogląd, opinię i swoją wiedzę, którą z łatwością się dzieli w myśl zasady każdy uczy się od  każdego.

To właśnie ci uczniowie element po elemencie połączyli ze sobą w całość wszystkie podzespoły zestawu, a za pomocą odpowiedniej aplikacji zainstalowanej na komputerach w szkolnej pracowni komputerowej, programują roboty.

Co to w zasadzie jest ten mBot-S? To robot przygotowany przez firmę Mblock, stanowiący doskonałą okazję do poznania podstaw robotyki oraz programowania. Bazuje na solidnej konstrukcji metalowej (aluminium). Składa się z 70 elementów.

Robota programujemy za pomocą środowiska mBlock – opartego na Scratch 2.0 (czyli edukacyjnym języku obiektowym, stworzonym jako środek do nauczania dzieci i młodzieży podstaw programowania oraz środowisko programistyczne służące do tworzenia i uruchamiania programów w tym języku). Elektronika mBota oparta jest na płytce Arduino.

W komplecie każdego mBota-S mamy:

• Czujnik odległości o zakresie 400cm
  • Wyświetlacz LED matrix
  • Podwójny czujnik linii
  • Czujnik światła
  • Moduł komunikacji bezprzewodowej Bluetooth LE
  • Odbiornik podczerwieni
  • Nadajnik podczerwieni
  • Przycisk programowalny
  • Silniki napędowe
  • Głośnik
  • Dioda LED RGB

Jakie są możliwości robota – tak naprawdę ogranicza to wyobraźnia, jak zapewniają twórcy, możemy zaprogramować:

• Robota unikającego ścian i innych przeszkód które spotka na swojej drodze
  • Robota podążającego po linii
  • Robota wydającego dźwięki
  • Robota świecącego diodami LED RGB
  • Robota komunikującego się z innymi robotami za pomocą podczerwieni

Pani Marzena Mazurek nie ma wątpliwości, że dzieci, dla ich szeroko pojętego dobra, należy zaznajamiać z najnowszymi technologiami, stąd całym sercem popiera tego rodzaju inicjatywy. Podkreśla, że warsztaty z robotyki i programowania dotychczas prowadzone przez nią w szkole z wykorzystaniem robotów OzoBotów a teraz wzbogacone o nowe roboty mBoty, dają możliwości poszerzenia wiedzy, wzbogacenia warsztatu pracy, radości tworzenia. Uczeń, nawet ten najmłodszy, po zakończeniu zajęć z robotami osiąga sukces, jest zadowolony i dumny. Warsztaty pokazują, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa umiejętność programowania. Dzisiejszy świat stawia przed małymi odkrywcami wiele zadań, a roboty wkraczają w nasze życie już na wszystkich płaszczyznach – argumentuje pani Marzena Mazurek.

>>INNI O NAS<<

>>GALERIA ZDJĘĆ<<