Dzisiaj jest: 6 Sierpień 2020    |    Imieniny obchodzą: Sława, Jakub, Stefan

Święto Patrona naszej szkoły - Sybiraków

20170412 104746 LLS Copy

Dnia 12 kwietnia obchodziliśmy Święto Patrona naszej szkoły - Sybiraków.  Jest  to szczególna okazja do uczczenia pamięci o tragicznych, przepojonych bólem chwilach, o wywózkach polskich rodzin, z tak zwanych kresów wschodnich Rzeczypospolitej, na daleką Syberię. Po oficjalnym powitaniu przez dyrektora szkoły Panią Marię Trześniowską, wszyscy zebrani mieli możliwość obejrzenia montażu słowno - muzycznego pt. Wracamy do Ciebie, Ojczyzno Kochana....

Motywem przewodnim uroczystości był powrót do ojczyzny po latach pobytu na Syberii. Oprawę słowną, w której  wykorzystano wiersze autorstwa Sybiraków oraz fragmenty wspomnień, m.in. Wiktorii Malinowskiej oraz Jana Truszkowskiego, przepięknych wspomnień opisujących wzruszające momenty powrotu do ojczyzny, przygotowała p. Beata Garbacz. Recytacjom towarzyszyły równie wzruszające piosenki w wykonaniu chóru szkolnego pod opieką p. Agnieszki Frykowskiej.
Po skończonej akademii głos zabrała Pani dyrektor Maria Trześniowska, która podziękowała uczniom za przepiękny montaż. Słowa wdzięczności usłyszeliśmy także od Pani Barbary Szleszyńskiej - Malec - Prezesa Związku Sybiraków w Zamościu.
W dzisiejszych czasach młodzieży potrzebne są wzory do naśladowania. Sybiracy to ludzie, którzy swoim życiem świadczą o bohaterstwie, prawdzie i historii naszego narodu. Wielu z nich nie wytrzymało tej golgoty syberyjskiej i zostało tam na zawsze, składając najwyższą ofiarę swojego życia. Nie byli przecież przestępcami ani wrogami. Zginęli za to, że byli Polakami. Pamięć o tych ludziach jest obowiązkiem nas wszystkich, żyjących dziś w wolnej Polsce. Tym właśnie ludziom winniśmy cześć.

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

I accept cookies from this site.

EU Cookie Directive Module Information