Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego

cb zielone poziomopis

Drodzy Rodzie, Uczniowie, Nauczyciele nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Projektu Cyfrowobezpieczni – Bezpieczna Szkoła Cyfrowa, którego celem jest zwiększenie świadomości na temat możliwego ryzyka i zagrożeń związanego z korzystaniem z Internetu.

Projektu Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Szkoła Cyfrowa powstał po to, by skutecznie odpowiedzieć na problemy i wyzwania związane z bezpiecznym korzystaniem z zasobów cyberprzestrzeni w polskich szkołach.

Podczas realizacji projektu szczególna waga przywiązywana będzie do tego, by umiejętnie motywować dyrektorów szkół, nauczycieli i rodziców do aktywności w sferze profilaktyki i zachęcania uczniów do odpowiedzialnych zachowań w Sieci. Zaproponowane zostaną systemowe rozwiązania, które pozwolą lepiej wykorzystywać narzędzia cyfrowe dla wspierania rozwoju uczniów, przy jednoczesnym zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa i nauczeniu ich zasad mądrego korzystania z Internetu i urządzeń cyfrowych.
Wsparciem informacyjnym, edukacyjnym i doradczym objętych jest 2200 szkół podstawowych, gimnazjów, ponadgimnazjalnych i zawodowych, w tym 165 tys. uczniów, 220 tys. rodziców i 22 tys. nauczycieli.

 

Realizacja projektu w naszej szkole:

Pierwszym etapem projektu były ankiety online wypełnione przez całą szkolną społeczność i tu składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy je wypełniali.

W dniach 8 - 9 listopada 2016 roku szkolny koordynator projektu: p. Marzena Mazurek wzięła udział w konwencie poświęconym cyfrowemu bezpieczeństwu. W dwudniowej konferencji uczestniczyło  ponad 250 dyrektorów i nauczycieli z całej Polski, którzy dzielili się doświadczeniem i wiedzą dotyczącą cyfrowego bezpieczeństwa. Jak zawsze liczby robią wrażenie... Kiedy uświadomimy sobie, że w Polsce 78% ludności korzysta z Facebooka, z czego 10% , tj. ponad 2mln. to dzieci  wieku od 7 do 12 lat, to widzimy skalę zjawiska. Nie liczba jest jednak problemem,  a czas w sieci spędzony. 43,5 % uczestników korzysta z Internetu przez cały dzień, dzieci  zaś średnio  3,6 h dziennie. Na konwencie prelegenci wielokrotnie podkreślali, że największym problemem jest  fałszywa wiara dorosłych w wysokie kompetencje cyfrowe swoich dzieci. Nauczyciele naszej szkoły będą więc starali się  uświadamiać uczniom i ich rodzicom nie tylko zagrożenia płynące z sieci, ale wskażą przede wszystkim sposoby jak z nimi sobie radzić lub jak ich unikać.

W ramach lekcji informatyki uczniowie klas 2 ukończyli kursy e-learning, których celem było zapoznanie z najważniejszymi zagrożeniami związanymi z Internetem, w tym: cerberprzemocą, plagiatem, niebezpiecznymi kontaktami i treściami, nadmiernym korzystanie z Internetu, sexofertami, kradzieżą. Dostarczenie wiedzy na temat zagrożenia wynikającego z kontaktów z osobami poznanymi w sieci. Przekazanie porad na temat radzenia sobie z trudnymi sytuacjami związanymi z cyberprzemocą.

Kolejne ważne wydarzenie przed nami, jest to organizacja Szkolnego Dnia Bezpieczeństwa Cyfrowego.

 

 

Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w Gimnazjum Nr 5

odbędzie się 7 grudnia 2016r.


Jeden dzień edukacyjno-informacyjny poświęcony problematyce bezpieczeństwa cyfrowego, który przyczyni się do zwiększenia świadomości uczniów, rodziców i nauczycieli na temat cyberzagrożeń.


W trakcie wydarzenia w szkole odbędą się:

• warsztaty z uczniami - spotkania w 3 klasach - 3 warsztaty - 45 min. x 3 - SALA 43

2 lekcja 8.50 – 9.35 klasa 2A + nauczyciel Ewa Bałuta

3 lekcja 9.40 – 10.25 klasa 2B + nauczyciel Hołys Małgorzata

4 lekcja 10.30 – 11.15 klasa 2C + nauczyciel Beata Garbacz

• 5 lekcja 11.35 – 12.20 spotkanie ze wszystkimi uczniami i nauczycielami - górny korytarz

• godzina 12.30 spotkanie z dyrektorem szkoły (omówienie projektu i działań)

• godzina 14.10 spotkanie z nauczycielami (szkoleniowa rada pedagogiczna) -  SALA 43

Szkolny koordynator projektu

Marzena Mazurek

 plakat final cyfrowi

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

I accept cookies from this site.

EU Cookie Directive Module Information