Wymiana młodzieży

wymiana19 CopyW ostatnim tygodniu marca (22.03-29.03.19r.) uczniowie naszej szkoły tradycją lat ubiegłych mieli okazję gościć w swoich domach uczniów z partnerskiego miasta w Schwäbisch Hall.

Wymiana młodzieży, której koordynatorkami były w tym roku pani Aneta Rudawska i Katarzyna Morawska stała się doskonałą okazją do kształtowaniu umiejętności komunikacji. Nawiązywaniu bliższych kontaktów z rówieśnikami z Niemiec sprzyjało podejmowanie wspólnych działań takich jak: gra w kręgle, jazda na gokartach, czy wspólne wyjścia. Gościom przedstawione zostały atrakcje turystyczne naszego regionu: zwiedzanie Zamościa i Sandomierza. Z niecierpliwością oczekujemy  na ponowne spotkanie, które zaplanowane jest na przełomie czerwca u naszych nowopoznanych przyjaciół. Miejmy nadzieję, że, pobyt tam będzie równie atrakcyjny, a zawarte przyjaźnie będą nadal trwały.

A tak o wymianie piszą nasi niemieccy przyjaciele na łamach newslettera:

„Polskie miasto Zamość jest od roku 1989 oficjalnie miastem partnerskim ze Schwäbisch Hall. Gimnazjum przy św. Michale organizuje wymianę  uczniowską ze swoją partnerską szkołą  już od prawie dziesięciu lat. Dla 21 uczennic i uczniów z klasy 9B wymiana jest zarówno nowym doświadczeniem jak i przygodą: Dokąd pojadę? Czy rodzina, do której trafię będzie miła? Czy dogadam się ze swoim partnerem lub partnerką? Jak będzie smakowało jedzenie? Czy nie będzie problemów z komunikacją po niemiecku lub angielsku? Pod koniec marca rozpoczęła się wymiana młodzieży; autobusem na lotnisko we Frankfurcie, stąd samolotem do Krakowa i potem jeszcze cztery godziny jazdy do Zamościa. Długa podróż przebiegła jednak bez zakłóceń. Miasto renesansu („Padwa północy“, światowe dziedzictwo kultury), dawna twierdza, leży prawie przy ukraińskiej granicy w dawnej Galicji. Trzema honorowymi obywatelami są papież Jan Paweł II, Lech Wałęsa oraz nadburmistrz miasta Schwäbisch Hall, Karl-Friedrich Binder. Obok oficjalnych punktów programu jak powitanie przez panią dyrektor oraz przyjęcie przez panią wiceprezydent miasta w ratuszu, czy też sesja zdjęciowa, poznanie się polskich i niemieckich uczniów i uczennic znalazło się na pierwszym miejscu. Aktywności sportowe: gra w kręgle oraz jazda gokartami bez wątpienia sprzyjały budowaniu wzajemnych relacji. Dzięki zwiedzaniu miasta z przewodnikiem i wycieczkom uczniowie mieli okazję poznać historyczne i turystyczne zabytki. Szczególną atrakcją było strzelanie z łuków i armat oraz ognisko. Wyzwaniem dla wszystkich odwiedzających był fakt, że zbrodnie nazistowskie podczas drugiej wojny światowej miały miejsce w dużej mierze dokładnie w tej okolicy. Wydawało się, że uczniowie klasy 9B dzięki lekcjom historii i niemieckiego są w pełni przygotowani na zwiedzanie rotundy, ich obecność jednak w miejscu masowej zagłady i holokaustu okazała się być dla nich przytłaczająca. Tak odwiedziliśmy rotundę zamojską, miejsce w którym 5000 ludzi stanowiących elitę społeczeństwa zostało zamordowanych. W takich sytuacjach, w konfrontacji z cierpieniem i śmiercią tak wielu 15-letni uczniowie potrafią zachować się stosownie. To jest ważne. Tym bardziej cieszy, kiedy mimo tak smutnej przeszłości gościnność polskich rodzin jest tak ogromna. Na początku czerwca odbędzie się rewizyta w Schwäbisch Hall. Już się na nią bardzo cieszymy!”