NADANIE IMIENIA

Był czas pytania

„Boże mój! … Dlaczego?”

Uroczystość nadania imienia

Gimnazjum nr 5 w Zamościu świętuje nadanie imienia "Sybiraków"! 6 kwietnia 2006 r. w Gimnazjum nr 5 w Zamościu odbyła się uroczystość nadania szkole imienia "Sybiraków". Nadanie imienia jest uwieńczeniem pracy szkoły od chwili powstania czyli od 1999 r. Decyzja o wyborze patrona, zapadła w kwietniu 2005 roku i została zaakceptowana przez społeczność szkolną oraz Radę Rodziców. Powyższa inicjatywa otrzymała umocowanie prawne dzięki poparciu Rady Miasta Zamość, która podjęła w tej sprawie stosowną uchwałę.

W ciągu sześciu lat, zanim podjęto oficjalne starania o nadanie imienia, Gimnazjum przygotowywało się do tego wydarzenia pracując nad własnym wizerunkiem. W 2003r. szkoła otrzymała z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej certyfikat "Szkoły z klasą", a w 2004r certyfikat szkoły przyjaznej uczniom w konkursie "Super Szkoła". Gimnazjum uczestniczyło również w programie "Moja Szkoła w Unii Europejskiej" zorganizowanym przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej i MENiS i wielu różnych innych przedsięwzięciach na terenie miasta i województwa. Wyniki egzaminów gimnazjalnych potwierdzają co roku bardzo dobre przygotowanie młodzieży do dalszego etapu kształcenia.

Nadanie imienia zobowiązuje, stąd tak długie przygotowania do tej doniosłej chwili. W ubiegłym roku nawiązano współpracę z Zamojskim Oddziałem Związku Sybiraków. Od tego czasu zorganizowano wiele spotkań z członkami Związku, podjęto wiele inicjatyw i przedsięwzięć w celu poznania losów Polaków zesłanych na Sybir, a tym samym historii Polski tego okresu. Wybór imienia wiąże się z oddaniem hołdu tym, których męka i bohaterstwo wytyczyły drogę do wolnej Rzeczpospolitej. Jest to także idea łączenia kolejnych pokoleń osadzonych w jakże różnych momentach historii. Od tych, którym odebrano wolność, poprzez pokolenie zmian ustrojowych po generację młodych Polaków - obywateli zjednoczonej Europy.

Uroczystość nadania szkole imienia rozpoczęła się o godz. 10.00 w kościele Świętej Opatrzności Bożej mszą świętą celebrowaną przez Jego Ekscelencję ks. biskupa Mariusza Leszczyńskiego. Sztandar Gimnazjum nr 5 im. Sybiraków na którym widnieje herb Związku Sybiraków, godło Polski i inskrypcja: Bóg, Honor, Ojczyzna, Nauka został ufundowany przez Zamojski Oddział Związku Sybiraków oraz Radę Rodziców Gimnazjum nr 5 w Zamościu. Po dokonaniu ceremonii poświęcenia nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru dyrektorowi szkoły i szkolnemu pocztowi sztandarowemu, którego członkowie - przejmując sztandar z rąk prezesa Zarządu Zamojskiego Oddziału Związku Sybiraków - p. Barbary Szleszyńskiej - Malec i przewodniczącej Rady Rodziców -p. Grażyny Pysiewicz złożyli przysięgę: "Będziemy dbali o jego cześć i honor". Kolejnym punktem tego doniosłego wydarzenia w dziejach szkoły był moment uroczystego ślubowania delegacji uczniów przed nowym sztandarem, składanego na ręce Dyrektora szkoły. Po zakończeniu mszy świętej poczty sztandarowe Gimnazjum nr 5 oraz Związku Sybiraków w asyście wszystkich zaproszonych gości oraz uczniów zostały odprowadzone do budynku szkoły, gdzie nastąpiła dalsza część uroczystości.

Ta podniosła chwila zgromadziła w szkole grono jej przyjaciół, Sybiraków, przedstawicieli władz samorządowych i oświatowych miasta, przedstawicieli Kościoła, dyrekcje szkół, sponsorów, rodziców i oczywiście nauczycieli i uczniów Gimnazjum nr 5. Po oficjalnym powitaniu przez dyrektora szkoły - p. Marię Trześniowską odbyła się część artystyczna: montaż poetycko - muzyczny " Na nieludzkiej ziemi" przygotowany przez nauczycieli i uczniów . Poezja przepełniona bólem, tęsknotą, patriotyzmem, wspomnienia świadków historii, zapiski tych, którym nie dane było wrócić do ojczystej ziemi zostały przedstawione przez uczniów w scenerii syberyjskiego łagru. Po chwilach wzruszenia, zadumy, w klimacie echa historii rozpoczęła się część oficjalna uroczystości nadania Szkole imienia "Sybiraków", zainicjowana referatem przedstawionym przez panią dyrektor Marię Trześniowską. Następnie zaproszeni goście wygłosili przemówienia okolicznościowe. Wagę uroczystości nadało wbicie gwoździ w drzewce sztandaru i jego dekoracja Honorową Odznaką Sybiraka, którą szkoła otrzymała w uznaniu zasług dla Związku Sybiraków od Zarządu Głównego Związku Sybiraków w Warszawie. Indywidualne odznaczenia otrzymali: p. Maria Trześniowska - Dyrektor Gimnazjum nr 5 , p. Beata Wojtyło i p. Ewa Zygmunt.

W związku z nadaniem imienia podjęto wiele przedsięwzięć i wiele starań aby ta uroczystość miała odpowiedni charakter i głęboką treść. Wszyscy, zarówno nauczyciele jak i uczniowie poznawali nieznane dotąd karty historii. Myśli, odczucia, własne wyobrażenia ówczesnej rzeczywistości znalazły odzwierciedlenie w pracach uczniów w licznych, zarówno szkolnych jak i międzyszkolnych konkursach. Dla zwycięzców tych konkursów przygotowano nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy. Akcentem kończącym spotkanie było zwiedzanie wystawy historycznej "Golgota wschodu", wpis do kroniki szkolnej oraz podziękowania dla wszystkich, dzięki którym mogła odbyć się ta tak ważna dla szkoły, a także dla miasta uroczystość. Ta niezwykła podniosła atmosfera szkolnej uroczystości pozostanie na pewno na długo w pamięci uczniów, nauczycieli i gości, a hasło przewodnie - słowa wiersza Adama Mickiewicza: "Jeśli ja zapomnę o Nich to niech Bóg zapomni o mnie" wytyczą kierunek dalszej pracy wychowawczej nastawionej na kształtowanie utylitarnych wartości, świadomości i tożsamości narodowej.