Gimnazjum Nr 5 im. Sybiraków – Szkołą Sukcesu!

Miło mi poinformować, że Pan Marcin Zamoyski - Prezydent Miasta Zamość w dowód uznania osiągnięć w nauczaniu i uzyskania wysokiego wskaźnika edukacyjnej wartości dodanej wyróżnił naszą szkołę Gimnazjum Nr 5 im. Sybiraków okolicznościową Statuetką oraz Dyplomem.

statdyplom

Bardzo dobre wyniki uzyskiwane przez uczniów naszego gimnazjum potwierdzają badania w ramach Edukacyjnej Wartości Dodanej przeprowadzane w  Instytucie Badań Edukacyjnych w Warszawie.

Metoda EWD to zestaw technik statystycznych pozwalających zmierzyć postęp poczyniony przez uczniów podczas nauki w danej szkole oraz wkład szkoły w wyniki nauczania. By można ją zastosować, potrzebujemy wyników przynajmniej dwóch pomiarów osiągnięć szkolnych: na początku nauki w danej szkole i na jej zakończenie. Polski system egzaminacyjny dostarcza danych do wyliczenia EWD dla gimnazjów poprzez analizę wyniku uzyskanego przez uczniów na sprawdzianie w klasie VI szkoły podstawowej z wynikiem uzyskanym na końcowym egzaminie gimnazjalnym w klasie III.

Na podstawie metody EWD w oparciu o wynik egzaminu gimnazjalnego można wyróżnić 5 typów szkół tj:

·         Szkoły neutralne – są to gimnazja, w których notujemy zarówno średni w skali kraju poziom wyników egzaminacyjnych, jak i przeciętną efektywność szkoły.

·         Szkoły sukcesu – są to gimnazja o wysokich wynikach egzaminacyjnych i wysokiej efektywności nauczania.

·         Szkoły wspierające – są to gimnazja o niskich wynikach egzaminacyjnych, ale wysokiej efektywności nauczania.

·         Szkoły wymagające pomocy – są to gimnazja o niskich wynikach egzaminacyjnych i niskiej efektywności nauczania.

·         Szkoły niewykorzystanych możliwości – są to gimnazja o wysokich wynikach egzaminacyjnych oraz niskiej efektywności nauczania.

Na podstawie opublikowanych wyników przez Pracownię EWD w  Instytucie Badań Edukacyjnych w Warszawie potwierdza się fakt uzyskiwania przez Gimnazjum Nr 5 im. Sybiraków w Zamościu i to od  2006 r. kategorii „szkoły sukcesu”.

Zachęcamy do porównania wyniku naszego Gimnazjum Nr 5 z wynikami innych gimnazjów na terenie Miasta Zamość i gminy. Link http://www.ewd.edu.pl/

Uroczystość wręczenia okolicznościowej Statuetki oraz Dyplomu odbyła się w dniu 30 października 2014r. podczas odbywającego się sympozjum nt. „ Samorząd terytorialny w obliczu wyzwań współczesności”.